Białoruś zwozi migrantów na granicę Litewską! Szokujące RELACJE

Litwa zagrożona jest kolejnym kryzysem migracyjnym. Białoruskie służby zaczęły zwozić w pobliże miejscowości Kopciowo setki imigrantów.

 

 

Zwożeni pod przymusem

 

Jak informuje portal delfi.lt, na litewską granicę transportuje się osoby obecnie przebywające przy polskiej granicy. To około 500 osób, wśród których są młodzi mężczyźni, starsi oraz kobiety z dziećmi.

W nocy rozbito obozy, a część migrantów próbowała przekroczyć granicę litewską małymi grupami. (…) Uzbrojeni białoruscy funkcjonariusze instruowali, jak nocą małymi grupami mają przejść na Litwę – czytamy na portalu.

Według komentarzy samych migrantóm białoruscy pogranicznicy siłą kazali wsiadać do ciężarowych samochodów. Jeżeli ktoś stawiał ,to strzelano w powietrze.

(…) kazali nam wsiadać do ich dużych samochodów, wszystkim – dzieciom, rodzinom, około 500 osobom. Mówiono, że zawiozą nas do Polski. Ludzie zaczęli płakać, prosili, by nie rozłączać ich z innymi. Wówczas białoruscy pogranicznicy zaczęli strzelać z powietrzę -mówili migranci.

 

Nasila się napór na litewskiej granicy

 

Giedrius Miszutis poinformował, że we wtorek prawie 170 osób starało się nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-litewską. Od tygodnia sytuacja stale się pogarsza, a setki migrantów zostało przetransportowanych blisko miejscowości Kopciowo.

 

„Oczekujemy zdecydowanej reakcji”

 

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oczekuje wprost, że Unia Europejska zajmie zdecydowane stanowisko w stosunku do Białorusi. Litewski prezydent podkreśla, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta i nieprzewidywalna. Unia musi wyrazić solidarność z Polską i podjąć zdecydowane działania. Należy rozszerzyć sankcję na osoby, które są związane z atakiem hybrydowym.

 

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Twitter

Komentarze