CENY paliwa w górę! Wiemy o ILE.

Ceny ropy w górę. Wiemy o ile więcej zapłacimy na stacjach benzynowych.

Polska jako kraj-importer ropy jest mocno narażona a światowe wahania cen surowca. Podwyżki mogą nas mocno uderzyć po kieszeniach. Aktualnie cena litra paliwa jest często poniżej poziomu 5 złotych. Teraz jednak ma się to gwałtownie zmienić.

W naszym kraju benzynę można kupić już nawet za ok. 4,70 za litr. Z kolei olej napędowy jest droższy o ok. 10 groszy na litrze. Niestety ceny pójdą w górę. Wszystko przez atak na Arabię Saudyjską. Światowe ceny ropy poszybowały w górę o 20 proc. w zeszłą niedzielę. W poniedziałek oddały polowę wzrostu.

W piątek trzynastego września notowania ropy Brent oscylowały poniesie 60 dolarów za baryłkę. Teraz cena zbliża się do kwoty 65 dolarów. Te wydarzenia odbiją się na cenach na stacjach paliw.

5-dolarowy wzrost na baryłce ropy nie idzie w parze z wzmacniającym się względem innych walut dolarem. Dzięki temu podwyżki na stacjach nie będą aż tak drastyczne. Przypomnijmy, że baryłka ropy, to niemal 159 litrów. Mnożąc kurs dolara przez ilość litrów w baryłce oraz dzieląc cenę baryłki przez ilość litrów, ceny paliwa pójdą w górę o ok. 12 gr. 

To jednak nie koniec. Doliczając 23-procentową stawkę podatku VAT, musimy zapłacić 15 groszy za litr więcej. Natomiast cena paliwa na świecie naprawdopodobniej wzrośnie o ok. 3%.

Komentarze