Chorwacja w strefie Schengen?! UE sprawę stawia jasno.

Chorwacja w strefie Schengen?! UE jasno stawia sprawę.

Chorwacja spełniła kryteria do przystąpienia do strefy Schengen” – poinformowała Komisja Europejska. To jednak nie koniec. Spełnienie warunków nie oznacza, że Chorwacja do Schengen przystąpi „z automatu0. Ostatecznie ws. bałkańskiego kraju zdecydują wszystkie kraje wspólnoty. Pamietajmy, że decyzja musi być jednomyślna.

-Chorwacja podjęła niezbędne środki, aby zapewnić warunki do pełnego stosowania zasad i standardów Schengen” – informuje Komisja Europejska. Stwierdzenie padło po posiedzeniu unijnych komisarzy.

Schengen jest obszarem, w którym zniesiono obowiązkowe kontrole graniczne. Dotyczy do granic wewnętrznych. Aktualnie do strefy należy 26 państw, w tym oczywiście Polska. To właśnie te kraje będą decydować o tym, czy Chorwacja zostanie przyjęta do Schengen.

Strefę Schengen utworzono na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej w 1995 roku. Wówczas kontrole paszportowe na granicach zostały zniesione. Jednak nie wszystkie kraje UE są w strefie i odwrotnie. Do Schengen nie należy Wielka Brytania i Irlandia.

Z kolei z bezgranicznego ruchu korzystają 4 kraje nie będące członkiem UE. Są to Islandia, Norwegia, Lichtenstein a także Szwajcaria.

https://youtu.be/y6fjuJAb2Sc

Komentarze