Chorwacja z euro i w strefie Schengen

Chorwacja-euro-Schengen

Planujesz wakacje w Chorwacji? Szykuj euro, a paszport już niepotrzebny. Dlaczego? Dzisiaj o północy (w sobotę 31 grudnia) Chorwacja pożegna się ze swoją walutą, kuną. Powita euro. Dołączy też do strefy Schengen.

Chorwacja żegna się ze swoją walutą, kuną. Stanie się tym samym 20. członkiem strefy euro. Z kolei dołączając do strefy Schengen jako 27. członek tego terytorium, w którym ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych.

Chorwacja-euro-Schengen
Chorwacja żegna się ze swoją walutą, kuną. Dołącza też do strefy Schengen.
Fot. www.2tk.pl

Euro przyniesie tylko korzyści?

Według ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w Unii Europejskiej, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę. W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc.

Euro z pewnością przyniesie stabilność gospodarczą i bezpieczeństwo – zapewnia Ana Sabic z chorwackiego banku centralnego.

Przekonuje też, że korzyści z wejścia do strefy euro odczują wszystkie segmenty społeczne – poszczególni obywatele, firmy i całe państwo. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.

Społeczeństwo chorwackie z mieszanymi uczuciami patrzy na wejście do strefy euro i strefy Schengen. O ile generalnie Chorwaci z zadowoleniem przyjmują zniesienie kontroli granicznych, o tyle zmiana waluty budzi społeczną nieufność. Zdaniem wielu ludzi od kuny nie powinno się odchodzić, a po wejściu do strefy euro ceny eksplodują.

Kolejek na granicy już nie będzie

Chorwacja przyjęła w tym roku cztery razy więcej turystów niż ma mieszkańców.

Wejście do strefy Schengen przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki. W przeszłość odejdą długie kolejki na granicy, zwłaszcza z należącymi już do strefy Schengen sąsiadami Słowenią i Węgrami – twierdzą eksperci.

W niedzielę zamknięte zostaną 73 posterunki graniczne. Sytuacja na granicach Chorwacji z jej sąsiadami spoza UE – Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą i Serbią – raczej się nie zmieni; Chorwacja już stosuje tam zasady strefy Schengen.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 26 państw: 22 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Chorwacji, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/urlop-2023-nie-bierz-dodatkowych-dni-wolnych-od-pracy/

Komentarze