Co dalej z polskim WĘGLEM?! Jest decyzja Komisji Europejskiej!

Polska, Węgry i Czechy przeciwko projektowi „Europejskiego Zielonego Ładu”!

Warszawa, Budapeszt i Praga oficjalnie przeciwko nowemu projektowi. Jak czytamy w Eurokurierze24.pl ma to wynikać z niechęci tych państw do Fransa Timmermansa i uzależnienia od węgla.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdza – jej główny cel to doprowadzenie Europy do bycia „pierwszym na świecie kontynentem neutralnym pod względem emisji.”

Europa będzie dawała przykład – dodała Von der Leyen. Jak mówi Zielony Ład pogodzi gospodarkę z planetą a także stworzy „jasne zasady, tak aby inwestorzy i innowatorzy mogli planować swoje długoterminowe inwestycje”.

-Grozi on Polsce i niektórym krajom europejskim poważnymi perturbacjami. Znowu będziemy mieli do czynienia z Timmermansem. Były wiceprzewodniczący KE będzie miała nowy instrument do tworzenia konfliktów w Europie. Pewnie skorzysta z tej broni – sądzi europoseł PiS Ryszard Legutko.

Z kolei szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcia sądzi, że należy zupełnie zmienić paradygmat. Wyliczyła także koszty neutralności klimatycznej.

-Ta zmiana paradygmatu musi opierać się na trzech filarach: działania w dziedzinie klimatu, w tym pierwszego europejskiego prawa klimatycznego zapewniającego neutralność pod względem emisji CO2; zdecydowanych środków społecznych w celu zapewnienia sprawiedliwej transformacji i zmniejszenia nierówności; bodźca gospodarczego, który wymaga dodatkowych 260 miliardów euro rocznie na zielone inwestycje – mówiła Garcia.

Komisja Europejska oszacowała, że osiągnięcie aktualnych celów klimatycznych i energetycznych do 2030 r., wiąże się z inwestycją w wysokości 260 mld EUR.

 

Fot. YouTube

Komentarze