Co to znaczy zarabiać dużo w Polsce? Jaka to kwota? Najnowsze opublikowane dane zaskakują!

zarabiać

Najnowsze dane opublikowane przez GUS pokazują, że aby trafić do grona 10% procent najzamożniejszych osób w Polsce wystarczy zarabiać 5899zł netto. Najwyższe zarobki otrzymują osoby pracujące jako inżynierowie, informatycy i pracownicy przemysłowi.

Glówny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dzięki którym możemy dowiedzieć się jak kształtowały się zarobki w Polsce. W ciągu dwóch lat średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 16,6%. W październiku w 2018 roku statystyczny Polak zarobił prawie o 600zł więcej niż dwa lata wcześniej. Dokładnie połowa pracujących Polaków i Polek zarabiała wtedy mniej niż 2975 zł miesięcznie na rękę.

 

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w październiku 2018 wynosiło 5003zł. Wynagrodzenie przeciętne mężczyzn było wyższe od przeciętnego wynagrodzenia kobiet o 19,9% (około 903zł).  

 

ZOBACZ TAKŻE: Afera w programie MAM TALENT! Chylińska skomentowała ostro: ,,ZACHOWUJESZ SIĘ JAK PALANT”!

 

 

Poniżej możecie zobaczyć jak kształtowały się przeciętne zarobki ze względu na wiek pracownika w październiku 2018r.:

 

 

Według danych z poprzednich lat najszybciej rosną wynagrodzenia w sektorach w których zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę jest największe. Są to m.in. inżynierowie, informatycy i pracownicy przemysłowi.

 

Dzięki Głównemu Urzędowi Statystycznemu każdy ma dostęp do statystyk, które w przystępny i przejrzysty sposób ukazują sytuację panującą w kraju. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie:

GUS – stat.gov.pl/

 

Źródło: GUS, finanse.wp / fot. unsplash

Komentarze