Dlaczego TAK WAŻNE są dobre relacje dziecka z ojcem? TEN powód zaskakuje!

relacje

Dobre relacje z ojcem są bardzo ważne, ponieważ kształtują dziecięcy charakter. Jak pokazują badania, związek z ojcem ma również znaczący wpływ na…

Zachowania seksualne młodzieży

Amerykańskie badanie pokazało, że aż 47% licealistów ma już za sobą swój pierwszy raz, z czego 40% z nich nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Niechciana ciąża, choroby weneryczne czy przedwcześnie zdobyte doświadczenia, to koszmar każdego ojca nastolatki. Okazuje się jednak, że to właśnie ojcowie mogą zapobiec ryzykownym zachowaniom seksualnym u swoich dzieci. Dlaczego?

Relacje dziecka z ojcem

To odkrycie zawdzięczamy naukowcom z Uniwersytetu Nowy Jork, którzy przeanalizowali 13 innych badań dotyczących wpływu ojców na zachowanie dzieci w wieku od 11 do 18 lat. Z ich wniosków wynika, że nastolatki, których ojcowie aprobują aktywność seksualną młodzieży, rozpoczynają współżycie wcześniej niż dzieci bardziej restrykcyjnych rodziców. Zasada ta nie działa jednak w przypadku ojców nadmiernie surowych, których dzieci także śpieszą się z rozpoczęciem współżycia.

Równie ważnym czynnikiem okazała się bliska więź z ojcem, która znacząco opóźnia wejście nastolatka w dorosłość.

„Średnio, surowi ojcowie zwykle wyznaczają jasne reguły i przytaczają w rozmowie z dzieckiem rzeczowe argumenty” – tłumaczy prowadzący badanie, Vincent Guilamo-Ramos.

„Nastolatki powinny rozumieć, jakie są oczekiwania rodzica i znać konsekwencje złamania narzuconych mu zasad. Ojcowie z kolei powinni pozwolić swojemu dziecku niektóre decyzje podejmować samodzielnie” – dodaje.

To pierwsze badanie, które pokazuje, że relacja ojcowska może wpływać na życie seksualne nastolatka, niezależnie od jakości jego związku z matką.

Czytaj też: Młody tata wykonał kołysankę dla swojej córki! Internauci oszaleli na jego punkcie

Źródło: CNN

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze