Donald Trump jest szczęśliwy! USA nałożą cła odwetowe na…

Trump

Donald Trump nałoży cła na import z Europy różnego rodzaju towarów o łącznej wartości około 7,5 mld dolarów.

Decyzja ta została ostatecznie zatwierdzona przez Światową Organizację Handlu (WTO) w dniu 2 października. Cła mogą wejść w życie 18 października, kiedy to decyzja WTO uprawomocni się.

 

Prezydent USA  jest brdzo zadowolony z takiego stanu rzeczy i na Twitterze skomentował to następująco: Ta sprawa to miłe zwycięstwo” .

 

Na jakie kraje Europy będą nałożone cła odwetowe?

 

Cła w wysokości 25 proc. mają zostać nałożone m.in. na: szkocką i irlandzką single-malt whiskey. Ponadto na liście znajdą się: sery, wino, oliwki, książki, niektóre ubrania, metalowe narzędzia i wiele innych towarów sprowadzanych do USA z krajów europejskich. Głównie dotyczy to Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Decyzja ta nie przejdzie obojętnie również wobec Polski, gdzie „pod lupę”  trafią sery.

Cło 10 procentowe dotyczyć ma także samolotów. Dokładnie rozchodzi się o spór Airbusa, który dotyczy wsparcia finansowego udzielanego europejskiemu producentowi lotniczemu. Według Amerykanów, była to pomoc niedozwolona

 

ZOBACZ TEŻ:STRAJK nauczycieli po wyborach! „Jeśli PiS przegra, to odwołają”

 

Od 2004 r. brak w tej sprawie porozumienia między Stanami Zjednoczonymi, a Europą.

WTO ogłosiła: „USA z powodu nielegalnych subsydiów dla Airbusa może nałożyć cła odwetowe na UE”.

 

W przyszłym roku spodziewana jest podobna decyzja, tyle że dotycząca amerykańskiego Boeinga. UE będzie mogła nałożyć swoje cła na Stany Zjednoczone, chociaż wolałaby tego uniknąć.

 

Jeden z wysokich rangą urzędników z Brukseli dla agencji Associated Press relacjonuje: „jeśli Amerykanie nałożą cła, to muszą spodziewać się odpowiedniej reakcji. Te czynniki powodują, że rosną obawy o światową gospodarkę oraz o globalną recesję”.

 

 

Źródło:gazeta.pl

Źródło zdjęcia:Istagram

 

Komentarze