Duda napisał do Tokarczuk! „Takich słów NIKT się nie spodziewał”

Andrzej Duda napisał list do Olgi Tokarczuk! Takich słów wielu się nie spodziewało.

Prezydent Andrzej Duda oraz rząd od momentu ogłoszenia Nobla dla Olgi Tokarczuk byli atakowani przez część opozcji. Wytykano im brak szacunku dla pisarki oraz brak znajomosci jej literatury. To jędrne z najłagodniejszych opinii o Prezydencie oraz osobach z rządu. Teraz Andrzej Duda skierował list do nobilistki, która nagrodę otrzymała dziś. Ponadto na pałacu prezydenckim pojawiła się iluminacja prezentująca Olgę Tokarczuk.

 

-Proszę przyjąć wyrazy uznania i gratulacje z okazji otrzymanie Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego” – czytamy w liście prezydenta RP do Olgi Tokarczuk.

-To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich, urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i większe historie. Pani książki odpowiadają na odwieczną – starą jak sama kultura – potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka. I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej” – dodał prezydent.

„Takich słów nikt się nie spodziewał” – pisze jeden z internautów.

 

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Komentarze