Emerytury i renty w górę! Dużo wyższe niż zakładano?!

emerytury

Seniorzy mają powód do radości. Od 1 marca świadczenie emerytalne wzrośnie o waloryzację wyższą niż planowano wcześniej. Jakiej podwyżki można się spodziewać?

Waloryzacja tegorocznych emerytur nie będzie wynosiła 3,24 procent tak jak planowano do tej pory a 3,56 procenta. Przedstawmy to na liczbach – na każdym tysiącu złotych emerytury i renty to dokładnie 3 zł 22 grosze więcej co miesiąc. Zamiast 32 zł 40 groszy, będzie to 35 zł 60 groszy. Przy 2 tys. zł to dodatkowe 71 zł, przy 3 tys. zł – dodatkowe 106 zł co miesiąc. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 średnia emerytura wypłacana w Polsce wyniesie 2423 zł brutto miesięcznie. Statystyczny senior dostanie więc 86 zł waloryzacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polska przejmie Deutsche Bank?! Są nowe informacje.

 

 

Emeryci i renciści czekają z utęsknieniem na miesiąc marzec, albowiem wtedy nadchodzi termin corocznej waloryzacji świadczeń. To aktualnie temat numer jeden dla blisko 10 milionów Polaków. Te osoby mogą być już pewne ile dostaną w przyszłych miesiącach. Podwyżka będzie nieco większa od planowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za sprawą danych, które we wtorek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Zarobki Polaków w ubiegłym roku rosły szybciej a co za tym idzie również emeryci i renciści dostaną więcej pieniędzy.

 

ZOBACZ TAKŻE: BURZA śnieżna na wybrzeżu! Wideo przeraża.

 

Jak ustalany jest wskaźnik waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji odpowiada inflacji, czyli wzrostowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2019 roku. Do tego należy doliczyć co najmniej 20 procent realnego wzrostu średniego wynagrodzenia również w 2019 roku. Podwyżka cen dla seniorów nazywana inflacją emerycką, która jest co roku podawana przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 2,6 proc. Z kolei wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniósł 4,8 proc. 20 proc. z tego to 0,96 proc. Oznacza to, że 2,6 proc. + 0,96 proc. = 3,56 proc. Co daje nam wskaźnik waloryzacji emerytur.

 

 

źródło: pixabay

Komentarze