Funkcjonariusz będzie mógł PALCEM sprawdzać miejsce intymne kobiety?

Jak informuje Gazeta Wyborcza w seejmie trwają prace nad nowymi zasadami przeprowadzania kontroli osobistych w aresztach i więzieniach.

Zdaniem dziennikarzy GW wprowadzone zostanie „manualne” sprawdzanie okolic intymnych i trudno dostępnych kobiety – jak podały kolejne portale wprost „palcem” przez funkcjonariusza. Rzekomo teraz kontroli nie będzie musiała przeprowadzać osoba tej samej płci.

W sieci wybuchło oburzenie, kobiety są przerażone. W przypadku znalezienia się kobiety w niewłaściwym miejscu oraz czasie i zatrzymaniu – jak piszą internauci, to niewinna dziewczyna może być „sprawdzana manualnie” przez „niezaspokojonego” mężczyznę. Jak będzie naprawdę – czytamy w komunikacie, który mówi jasno, że…

„Zmiany w większości weszły do projektu w drodze rządowej autopoprawki. Wyeliminowało to konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych. A dwa pomysły są szczególnie niepokojące” – powiedział Wyborczej Marcin Wolny, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Obecnie przepisy zezwalają na oględziny ciała oraz sprawdzenie rzeczy i odzieży. W projekcie „oględziny” zastąpiło sprawdzenie „miejsc intymnych” i „trudno dostępnych miejsc osoby kontrolowanej”. Taka kontrola ma być prowadzona „wzrokowo” albo „manualnie”. – Pozwoli to np. na badanie palcem, czy osadzona nie przenosi w pochwie substancji zakazanych – dodaje prawnik.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada Gazecie Wyborczej i żąda sprostowania : 

Kobiety są i będą kontrolowane przez funkcjonariuszki Służby Więziennej, a mężczyźni – przez mężczyzn. Odstąpienie od tej zasady jest i pozostanie możliwe wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach związanych z zagrożeniem życia i zdrowia albo wymagających niezwłocznego działania, np. w związku z podejrzeniem zamachu terrorystycznego
— czytamy. Dodajmy – taki kształt przepisów, wyłączający tę samą płeć w sytuacji zagrożenia np. zamachem funkcjonuje jeszcze przed rządami Prawa i Sprawiedliwości.

Wobec czego – jak mówi wielu dziennikarzy, Gazeta Wyborcza postanowiła dokonać swego rodzaju manipulacji, zbliżając się poziomem do często publikującego fake newsy oko.press

Komentarze