Idzie PODWYŻKA prądu! Od stycznia 2022 nowe stawki! Płacz i płać Polaku!

Na giełdach widoczne są wzrosty ceny energii elektrycznej. W ciągu roku podskoczyły o prawie 40% i są na rekordowych poziomach. Wszystko odbije sie ostatecznie na konsumentach.

 

Jeszcze nigdy w historii na giełdach nie było tak drogiego prądu. Obecnie statystyczny Kowalski płaci 265 zł/MWh, a od nowego roku cena pójdzie w górę o kilkanaście złotych. Oczywiście ostatecznie podwyżka będzie zależna od sprzedawcy oraz dystrybutora na danym terenie. Nie powinniśmy się spodziewać jednak dużych różnic. Zakup energii będzie więc kosztować przeciętną rodzinę około 170 zł brutto rocznie więcej niż obecnie.

 

Wpływ na przyszłoroczne ceny będzie miała zima. Im sroższa, tym ceny będą wyższe, ponieważ państwowe elektrownie opalane w większości węglem zapłacą więcej za emisję CO2 oraz sam surowiec. Dodatkowo Urząd Regulacji Energetyki może podwyższyć opłatę mocową, która kierowana jest na budowę i utrzymanie elektrowni. Kolejnym kosztem będzie opłata OZE, która wspiera budowę nowych, odnawialnych źródeł energii.

 

Źródło: Wysokienapięcie.pl

Zdjęcie: Pixabay

 

 

 

Komentarze