Iran PRZEJĄŁ brytyjskie tankowce! „Wojna to kwestia…”

Iran kolejny raz zajmuje zachodni tankowiec.

 „Stena Impero” – pływający pod brytyjską banderą statek został zajęty przez stronę irańską – informuje agencja Reuters.

Zdaniem brytyjskich mediów tankowiec niespodziewanie obrał inny kurs przepływając przez cieśninę Ormuz – nie popłynął on w stronę Arabii Saudyjskiej, a skierował się na irańskie wody terytorialne.

 „Zmiana kursu wzbudziła podejrzenia Londynu, że statek mógł zostać przejęty przez Irańczyków” – czytamy w The Guardian.

Przypuszczenia mediów potwierdziła wczoraj irańska telewizja państwowa. Atak na statek przeprowadzili Strażnicy Rewolucji. Na pokładzie tankowca znajdowało się 23 brutyjskich marynarzy – poinformował operator tankowca Stena Bulk.

Brytyjski rząd ocenia ryzko odbicia statku, Ministerstwo Obrony Królestwa zaznacza, że dysponuje jednostkami na tym obszarze, ale nadal nie może podać żadnych szczegółów dotyczących zdarzeń w cieśninie.

Incydent mający miejsce w piątek to już kolejny taki przypadek po tym, gdy władze Gibraltaru oficjalnie przedłużyły zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1. W tym przypadku statek zajęła brytyjska marynarka wojenna – pod pretekstem eksportu ropy do Syrii. Iran wprost nazwał te działania „aktem piractwa”. Jak mówi ekspert „Wojna z Iranem to kwestia czasu, Iran jednak nie chce tej wojny zacząć, zaczeka na pretekst, tak jak w przypadku zajęcia tankowców, robiąc to samo, co zrobił mu „zachód”.”

Komentarze