IRAN z ATOMÓWKĄ? Czy grozi nam NUKLEARNA WOJNA?

W bardzo krótkim czasie Iranowi udało się na tyle wzbogacić duże ilości uranu. W najbliższej przyszłości będzie mógł zbudować właśną broń atomową. Zagrożenie staje się coraz bardziej poważne.

 

 

Międzynarodowi oberwatorzy mają zakaz wstępu do obiektów, w których rozwijany jest irański program nuklearny. Przechwycone przez służby nagrania pokazują, że Iran nadal prowadzi wzbogacania uranu.

 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dąży do podpisania porozumienia z arabskim krajem. Nowa umowa pozwalałaby określić ile razy można będzie wizytować miejsca, gdzie przetwarzany jest uran. Brak konkretnych zapisów powoduje, że Iran dalej produkuje pierwiastek o cechach zbliżonych do wymaganego poziomu dla głowic bojowych.
Stany Zjednoczone Ameryki dostrzegają problem zaostrzenia międzynarodowej polityki Iranu po ostatnich wyborach. USA chcą kompromisu w sprawach wraźliwych dla obu państw, jeżeli Teheran też będzie tego chciał. Światowe mocarstwa czekają, aż nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisu zapronuje termin kolejnej tury negocjacji w Wiedniu.
Priorytetem nowo wybranego rządu Iranu jest poprawa stosunków z krajami sąsiednimi i rowój handlu z Azją. Islamska Republika chce także prowadzić dialog z Pekinem i Moskwą. Prezyden XI Jinping i Władimir Putin rozmawiali już z Raisu na temat porozumienia atomowego.
Rynek energetyczny całego świata przygląda się tym rozmowom. Jeżeli dojdzie do porozumienia, to świat może zostać zalany irańską ropą naftową. Taki krok będzie oznaczał spadki ropy na światowych giełdach i obniżkę cen na stacjach benzynowych.
Źródło: Forsal
Zdjęcie: Pixabay

Komentarze