Jest WYROK ws. Amber Gold!

Po trwającym blisko trzy lata procesie poznajemy postanowienia końcowe w sprawie Amber Gold. Sędzia Sądu Okręgowego, Lidia Jedynak, odczytywanie sześćdziesięciotomowego wyroku rozpoczęła… w maju tego roku. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że oskarżonych uznano za winnych dokonania zarzucanych im czynów.

Katarzynie i Marcinowi P. – twórcom piramidy finansowej funkcjonującej pod nazwą Amber Gold – prokuratura postawiła łącznie 14 zarzutów. W toku postępowania śledczy ustalili, że oskarżeni oszukali prawie 19 tys. osób na łączną kwotę ponad 850 mln zł. Odczytywanie wyroku trwało prawie sześć miesięcy, bo wyszczególniono tam nazwiska wszystkich poszkodowanych wraz z zadośćuczynieniem, jakie przewidział sąd dla każdego z pokrzywdzonych.

ZOBACZ: GWIAZDA „M JAK MIŁOŚĆ” ZOSTAŁA POSŁEM

Jak jednak doszło do tego bezprecedensowego oszustwa?

Amber Gold była spółką oferującą możliwość inwestycji w złoto. Co więcej, obiecywała ona oprocentowanie na poziomie 16,5% w skali roku. Jak się jednak później okazało, firma nie była w stanie wypłacać swoim klientom ich należności. Kupowali oni jedynie papier, który pokrycia w złocie niestety nie posiadał. Spółka była zatem książkowym przykładem piramidy finansowej, gdzie jedni klienci pokrywali “zarobki” następnych. W 2012 roku proceder ten ujrzał światło dzienne, a całej sprawie zaczęła przyglądać się prokuratura. 

ZOBACZ: BIZNES TRUMPA W TURCJI! TAK WYGLĄDAJĄ JEGO POWIĄZANIA

W maju 2019 roku oskarżonych uznano winnymi, a dzisiaj, 16 października, gdański sąd ogłosił wymiar kary dla właścicieli firmy. Katarzynę P. skazano na 12 lat i 6 miesięcy więzienia, a jej męża, Marcina – na 15 lat. O warunkowe zwolnienie mogą ubiegać się po odbyciu ⅔ czasu zasądzonej kary.

Komentarze