Brak OC – kary są już wyższe. Sprawdź, ile możesz zapłacić
Z czym wiąże się brak ważnej polisy OC? O jego konsekwencjach krążą już legendy. Każdy z posiadaczy jakiegokolwiek pojazdu wie, że wiąże się to z karami finansowymi. Jakiej jednak mogą być one wielkości i po jakim czasie zaczynają być naliczane? Z określeniem tych szczegółów bywa już zdecydowanie trudniej.
Od stycznia tego roku zmieniają się przepisy dotyczące wysokości kar finansowych za brak OC. Jednak zakup ubezpieczenia pojazdu jest kwestią, która stwarza najwięcej niejasności i stanowi nie lada zagadkę dla właścicieli samochodów czy motocykli.
Sprzedam! (ważne opłaty)
Olbrzymia część samochodów, które znajdują swoich nabywców każdego dnia to auta używane. A takie często mają już opłacone OC i przegląd. Co w takim przypadku ma zrobić nabywca?
Czytaj także: Inwestycje w złoto to przeszłość! Teraz w cenie jest…
Przede wszystkim warto się upewnić, że auto ma wykupione i opłacone obowiązkowe ubezpieczenie. Może też wystąpić sytuacja, kiedy wraz z dokumentami pojazdu dostaniesz potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, która jednak nie została opłacona. W jaki sposób może do tego dojść? Wystarczy zaznaczyć opcję płatności przelewem.
Jak zatem można sprawdzić czy z ubezpieczeniem wszystko w porządku? Banalnie prosto: poprzez internetowy portal Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wpisaniu danych takich jak numer rejestracyjny, numer VIN i dnia, na który chcesz sprawdzić OC, wyświetlają się wszystkie potrzebne informacje o ubezpieczeniu.
Warto jednak pamiętać, że sam fakt opłaconego OC nie sprawia, że nowy posiadacz ma problem ubezpieczenia z głowy. Obowiązującą polisę można przejąć po poprzednim właścicielu lub ją rozwiązać, co oczywiście wiąże się z dopełnieniem odpowiednich formalności.
Czytaj także: Niepozorna awaria sparaliżuje cały kraj?
Jeśli jednak samochód nie ma wykupionego ubezpieczenia, należy się tym zająć jak najszybciej. Chcesz uniknąć kary finansowej? Zrób to najlepiej w dniu zakupu auta.
Konsekwencją braku ubezpieczenia od początku tego roku jest co najmniej 1040 zł kary. Pod warunkiem, że z kupnem OC nie spóźnisz się więcej niż 3 dni. Po dwóch tygodniach będzie to już ponad 5 tys. zł. I to tylko wtedy, kiedy nie spowodujesz w tym czasie żadnego zdarzenia na drodze. W innym razie pokrywasz również koszty naprawy uszkodzonego samochodu oraz… leczenia i rehabilitacji ofiar wypadku. Te koszty mogą osiągać naprawdę zawrotne wysokości.
Nie tylko kontrola drogowa
Nie ma się co łudzić, że fakt braku OC nie wyjdzie na jaw. Czasy, kiedy zamiast kary za brak ubezpieczenia kierowcy dostawali mandat za brak dokumentów, już minęły. Policjanci mają stały dostęp do wszystkich dokumentów pojazdu. Żadnego problemu nie stanowi wychwycenie nieprawidłowości. Ponadto, często takowe odkrywa sam UFG, przeprowadzając kontrole online.