Niepozorna awaria sparaliżuje cały kraj?

Początek stycznia to jeden z najgorętszych okresów w ciągu całego roku. Szczególnie w handlu. Czy więc jeden mały błąd w systemie informatycznym kas fiskalnych spowoduje chaos w kilku tysiącach punktów sprzedaży?

Wspomniana awaria dotyczy branży handlowej. Związana jest z urządzeniami drukującymi paragony firmy Novitus. Drukarki fiskalne nie funkcjonują tak, jak powinny, w związku z czym niemożliwe jest prowadzenie zwykłej sprzedaży. 

“Błąd zegara” – kosztowne konsekwencje awarii

Cały problem leży w zegarze, który z pierwszym dniem nowego roku niewłaściwie ustawił obowiązującą datę. Tzw. błąd zegara jest powodem braku możliwości wystawienia paragonu. A jak wiadomo, bez takiego dowodu zakupu zgodnie z prawem nie może obyć się żadna transakcja. Za niewystawienie paragonu sprzedawcy może grozić kara w wysokości nawet 20 tys. zł. Najczęściej jest to jednak mandat w kwocie 500 zł. 

Czytaj także: Inwestycje w złoto to przeszłość! Co jest teraz w cenie?

Z obowiązku wręczenia klientowi paragonu potwierdzającego zawarcie transakcji nie zwalnia także wypadek losowy, taki jak np. awaria systemu informatycznego. Ani takie zdarzenie, ani nawet brak prądu nie jest usprawiedliwieniem dla niewystawienia dowodu zakupu. Bynajmniej nie dla urzędnika, który akurat w takim momencie podjąłby próbę kontroli. Sprzedaż czegokolwiek (produktu lub usługi) z pominięciem kasy fiskalnej jest przestępstwem skarbowym. 

Co jednak ma zrobić sprzedawca w przypadku braku prądu lub awarii systemu czy urządzeń? Zgodnie z prawem może skorzystać z “rezerwowej” kasy lub… zaprzestać sprzedaży. 

Milion urządzeń na rynku = milion zamkniętych punktów sprzedaży?

Tak właśnie rozwiązano tę sytuację m.in. w sieci kin Multikino. W facebook’owym komunikacie czytamy, że obecnie nie ma możliwości zakupu biletów na seanse w kinowych kasach. Można to zrobić jedynie przez internet lub aplikację. 

Do przedsięwzięcia nieco bardziej drastycznych kroków została zmuszona Legia Warszawa. Klub (również na FB) poinformował, że z powodu awarii drukarek fiskalnych nieczynny będzie sklep kibica. W tym czasie nie będą realizowane również zamówienia internetowe. 

Producent urządzeń, którym jest firma Novitus, także na facebooku tłumaczy, że:

Niestety niemożliwe jest dokonanie naprawy u Klienta i konieczna jest interwencja serwisu producenta. Sam proces naprawy nie jest długotrwały, jednak ze względu na dużą ilość urządzeń, prawdopodobnie dojdzie do kolejkowania zleceń, dlatego trudno wskazać precyzyjny termin wykonania każdej naprawy. Serwisy Novitus oraz Partnerów Serwisowych pracują obecnie bez przerwy, aby zminimalizować czas oczekiwania.

Czytaj także: „Paski terroru” – Brytyjczyczy o TVP

Mimo wszystko podobnych utrudnień należy się spodziewać jeszcze przez kilka najbliższych dni. Firma Novitus działa na rynku do 25 lat. Noworoczna awaria jest pierwszym takim ewenementem w jej historii.

Komentarze