Kina BŁAGAJĄ rząd! Chcą otrzymać m.in…

Jest list otwarty do minister rozwoju. Sieci Multikino, Helios i Cinema City proszą o pomoc. 

 

Najbardziej znane sieci kin w naszym kraju apelują o pomoc w związku z zamknięciem ich placówek  z uwagi na pandemię koronawirusa.
Ponadto Stowarzyszenie Kin Studyjnych prosi o pomoc także dla mniejszych kin. Kina prywatne są w dramatycznej sytuacji.

 

-Jesteśmy jedną z pierwszych branż, która w sposób drastyczny odczuwa skutki epidemii” – podkreślili. W piśmie proszą rząd, żeby doprecyzował podstawę prawną, w oparciu o którą zamknięto na dwa tygodnie wszystkie kina w kraju. Opisują też konsekwencje, jakie przyniosła im ta decyzja. „Nie jesteśmy w stanie generować żadnych przychodów, jednocześnie ponosząc ogromne koszty kredytów, najmu i pensji pracowniczych. Nie mamy możliwości zastąpienia obecnych źródeł przychodów innymi – w tym czasie nasze przychody są zerowe”- czytamy w liście od kinowych gigantów polskiego rynku.

Branża kinowa złożyła rządowi określone popropozycje. Chodzi m.in. o przyjęcie nowych ustaw. Ponadto sieć kin chce także przesunięcia istotnych procedur oraz terminów administracyjnych.

Propozycje branży kinowej :

– przyjęcie ustawy osłonowej obejmującej m.in. subsydiowanie wynagrodzeń, tak, żeby ograniczyć zwolnienia pracowników
– przesunięcie wszelkich procedur i terminów administracyjnych, w szczególności terminów na złożenie rocznych deklaracji w zakresie podatku dochodowego czy okresowych raportów do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
– ograniczenie na pewien czas wpłat realizowanych przez kina na fundusz PISF wspierający produkcję filmów
– ograniczenia stałych opłat za dystrybucję energii elektrycznej
– możliwości uzyskania finansowania dłużnego lub gwarancji bankowych, tak żeby można było wypłacić wynagrodzenia.

Komentarze