KONIEC celibatu w kościele?! Papież Franciszek mówi wprost

papież

Od początku października biskupi spierają się o zapis żonatych mężczyzn jaki ma się znaleźć w Synodzie Amazońskim. Co na to papież Franciszek?

Istnieje prawdopodobieństwo, że w dokumencie końcowym może się znaleźć kwestia celibatu księży. Niektórzy domagają się także zwiększenia roli kobiet w Kościele.

 

W dokumencie końcowym Synodu Amazońskiego oczekuje się zapisu o dopuszczeniu w wyjątkowych sytuacjach do święceń kapłańskich żonatych mężczyzn.

„Viri probati”, czyli wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn wielkiej wiary i nieskazitelnej moralności, to główny punkt sporny watykańskich obrad.

Postulaty natrafiają na ostrą krytykę konserwatywnych duchownych, którzy obawiają się zniesienia celibatu.

 

Przykładem tego jest niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Mueller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jest on zagorzałym krytykiem wobec święceń żonatych mężczyzn.

„Jeśli chodzi o kapłaństwo, muszą być księża żyjący w celibacie, ale powinny też istnieć możliwości w wielu trudno dostępnych lub przepełnionych miejskich parafiach wyświęcania ojców rodzin, którzy charakteryzują się wielką wiarą i mają teologiczne wykształcenie, aby mogli na miejscu wykonywać posługi pasterskie i liturgiczne”–powiedział kardynał Muller.

 

W 2014 r. papież Franciszek mianował go kardynałem, ale po pięciu latach na czele Kongregacji nie przedłużył Mullerowi kadencji. Kardynał mieszka w Rzymie i jest członkiem kilku rad papieskich i kongregacji.

 

ZOBACZ TEŻ:Krzysztof Bosak znów broni tradycyjnych wartości. Tym razem KRYTYKUJE wegetarianizm!

 

W wywiadach 71-letni Mueller często krytykuje obecny pontyfikat, dopatrując się sprzeczności z tradycją i nauką Kościoła. W styczniu br. Ojciec Święty powiedział, że nie chce stawać przed Bogiem jako ten, który podjął decyzję o zniesieniu celibatu.

 

Źródło:wpwiadomości

Źródło zdjęcia:Instagram

Komentarze