Konta w banku dla dzieci i młodzieży.

Według ostatnich doniesień IBS News, około 50% młodych Polaków, ma założone konto w banku, na długo przed osiągnięciem pełnoletności.

Osoby z pokolenia Z (urodzone po 1995 roku), coraz chętniej korzysta z różnych usług banków. Wiek klientów instytucji bankowych znacznie obniża się, względem poprzednich 10 lat.

Kto może posiadać konto w banku?
Prawo polskie zezwala na założenie konta w banku osobom od momentu ukończenia przez nich 13 roku życia. Wówczas dziecko osiąga zdolność do czynności prawnych. Co prawda są one ograniczone, jednak nastolatek w tym wieku ma prawo zarządzać swoimi pieniędzmi, a rodzic może otworzyć mu rachunek bankowy.

Około 16% nastolatków w wieku 13- 15 lat ma swoje konto w banku, natomiast młodych ludzi w wieku 16-18 lat z kontem w banku jest około 30%. Pełnoletnie osoby w wieku 19-23 lata, zakładają konta w banku w celu pobierania stypendiów, a także w momencie podjęcia pierwszej pracy. Odsetek osób w tym wieku korzystających z usług bankowych wynosi 42%.

Banki zachęcają młode osoby do zakładania kont między innymi za sprawą braku opłat za konto debetowe oraz brakiem kosztów prowadzenia rachunku. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się programy oszczędnościowe, którymi zainteresowanych jest około 26% młodych klientów. Jest to zapewne związane z nieprawidłową edukacją finansową.

Komentarze