Masz kredyt? Przez inflację WZROŚNIE RATA kredytu!

Od dłuższego czasu w naszym kraju utrzymuje się wysoka inflacja, która drenuje portfele Polek i Polaków. Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o podwyżce stóp procentowych. Taka decyzja może oznaczać podwyżki rat dla kredytobiorców.

 

 

Główny Urząd Statystyczny w ostatnim komunikacie inflacyjnym podał, że w sierpniu ceny towarów i usług urosły o 5,4% rok do roku. Tak wysokiej inflacji nie odnotowywaliśmy od 2011 roku. Takie wyniki mogą wymusić na Radzie Polityki Pieniężnej podniesienie stóp procentowych.

 

Jeżeli stopy procentowe urosną o 0,5 pkt. procentowego, to przełoży się to na wzrost rat kredytów od 200 do 300 złotych. Takie kroki mają uchronić kraj przed tzw. hiperinflacją, którą notowaliśmy na początku lat 90. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z RMF FM tak ocenił sytuację inflacyjną w naszym kraju:

 

Jeśli chodzi o zagrożenie hiperinflacją, to absolutnie nam to nie grozi. Rzeczywiście gospodarka z recesji wywołanej pandemią bardzo szybko przeszła do boomu, do bardzo szybkiego wzrostu. Towarzyszy temu wzrost cen nie tylko w Polsce i na świecie, natomiast on nie powinien być na pewno tak znaczący jak kiedyś obserwowaliśmy w Polsce.

Według Pawła Borysa wysoka inflacja to efekt przejściowy. Ekonomista uważa, że stopy procentowe wzrosną na początku 2022 roku, co wpłynie na stabilizację inflacji, z możliwą obniżką w dalszej perspektywie czasowej.

 

Źródło: Forsal.pl / RMF FM

Zdjęcie: Pixels

 

Komentarze