Matka ZOSTAWIŁA dziecko w oknie życia! DRAMATYCZNE powody!

Młoda kobieta jakiś czas temu zostawiła dziecko w oknie życia, ponieważ nie była w stanie zapewnić mu odpowiedniej opieki. Teraz stara się je odzyskać. O jego losie zdecyduje sąd rodzinny – możemy przeczytać na stronie PAP.

 

Wczoraj matka dziecka skontaktowała się z policją i oświadczyła, że pozostawiła córkę w oknie życia w chwili załamania nerwowego. Stwierdziła, że żałuje tego, co zrobiła i chce dziecko odzyskać – informuje proluratura.

 

Prokuratura postanowiła nie wszczynać postępowania wobec kobiety. Pozostawienie dziecka w oknie życia nie obejmuje żadnego paragrafu w kodeksie karnym, jeżeli oczywiście z jego zdrowiem jest wszystko w porządku. Noworodek był zadbany, odżywiony i nie miał śladów przemocy.

 

Pozostawienie dziecka w oknie życia nie wyczerpuje co do zasady znamion przestępstwa porzucenia dziecka lub innego czynu zabronionego, ponieważ pozostawienie dziecka w oknie życia daje mu gwarancję opieki i nie naraża go na żadne niebezpieczeństwo – poinformował PAP rzecznik sądu okręgowego.

 

Cała sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd rodzinny, który zdecyduje, czy dziecko wróci do matki.

 

Sąd prawdopodobnie jeszcze dzisiaj wyda postanowienie, czy zostanie wydane zarządzenie tymczasowe o umieszczeniu dziecka w którejś placówce opieki i gdyby takie zarządzenie wydał, zostanie wszczęte postępowanie o wydanie zarządzeń opiekuńczych – wtedy sąd podejmie decyzję, co dalej będzie z tym dzieckiem. Na razie jest ono w szpitalu- dodał rzecznik.

 

Okno życia to miejsce, w którym kobiety mogą anonimowo pozostawić niemowlę, ratując tym samym jego życie. Po zostawieniu dziecka pojawia się alarm. W całym kraju takich miejsc jest kilkadziesiąt.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze