Możesz stracić 13. emeryturę! Wystarczy, że przekroczysz…

13.

Osoby, które są na wcześniejszej emeryturze lub rencie i dorabiają sobie do budżetu muszą pilnować pewnych kwot. W przeciwnym przypadku mogą nawet stracić świadczenie.

Zmieniają się limity ZUS, idą jednak w górę. Co za tym idzie? Osoby będące na wcześniejsze emeryturze lub rencie, które chcą dorobić do budżetu będą musiały pilnować pewnych kwot. Jeżeli limit zostanie przekroczony, świadczenie może nie zostać przyznane.

 

ZOBACZ TAKŻE: Na plaży znaleziono szczątki potwora. Sprawa trafiła w ręce policji

 

Jak informuje Fakt, już od 1 marca zwiększą się limity ZUS, po przekroczeniu których Zakład nie tylko zawiesi wypłatę emerytury i renty, ale także nie przyzna w tym roku trzynastki. Zasada jest prosta,  jeśli dodatkowy przychód przekroczy 70 proc. średniej krajowej (3639 zł brutto), ZUS zmniejsza wypłatę świadczenia. Jeśli zaś przychód jest wyższy niż (6758,20 zł brutto) przeciętnego wynagrodzenia ZUS nie przyzna „trzynastki”.

 

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT na warszawskim Okęciu. Samolot LOT-u tuż przed lądowaniem…

 

Ze względu na nowe dane GUS dotyczące średniej pensji w Polsce, od 1 marca te kwoty wzrastają. To dobra wiadomość dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Eksperci jednak podkreślają, że trzeba bardzo pilnować tych limitów.

 

 

Ustawa o trzynastkach zakłada, że jeśli emeryt lub rencista ma zawieszoną wypłatę świadczenia na dzień 31 marca tego roku, to trzynastki w tym roku nie dostanie– mówi  w rozmowie z „Faktem” dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

 

Warto podkreślić także, że po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn limity te nie obowiązują. Oznacza to, że do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń. Trzynastki mają być wypłacone w kwietniu wraz z rentą lub emeryturą – będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę.

źródło: fakt
Fot. pixabay

Komentarze