Najnowsze informacje ws. 13. emerytur! Niektórzy mogą NIE otrzymać świadczenia.

13.

Termin wypłaty 13. emerytury zbliża się wielkimi krokami. Niewiele osób wie, że w przepisach kryją się pewne haczyki. Niektórzy mogą nie otrzymać świadczenia.

Termin wypłaty tzw. trzynastki zbliża się wielkimi krokami. Dodatek do emerytury i renty w kwocie 981 zostanie wypłacony w kwietniu. Niewiele osób wie, że w przepisach kryją się pewne haczyki. Setki tysięcy osób mogą w ogóle nie otrzymać świadczenia. O „haczykach” poinformował dziennik „Fakt”.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dodatkowe 2500 zł co miesiąc do wynagrodzenia?! Oto nowy pomysł rządu!

 

„Haczyki” dotyczy głównie osób, które na emeryturę przejdą później niż pod koniec marca. Co za tym idzie, nie dostaną 13. emerytury w tym roku. Aby dostać tzw. „trzynastkę” trzeba mieć prawo do wypłaty jednego ze świadczeń, np. emerytury na dzień 31 marca 2020 r. Czyli do tego dnia trzeba mieć ukończony wiek emerytalny i wystąpić do ZUS-u o emeryturę. Rocznie ok. 250 tys. osób osiąga wiek emerytalny, jednak ok. 200 tys. osiągnie go już po 31 marca. Co za tym idzie- nie dostaną dodatkowego świadczenia.

 

– ,,To dyskryminacja. Każda osoba, która w danym roku choć przez jeden dzień miałaby wypłacaną emeryturę, powinna dostać trzynastkę.” – mówi w „Fakcie” dr Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

 

Warto dodać także, że osoby które są na „podwójnej emeryturze” czyli takie, które pobierają świadczenie zarówno ZUS i KRUS, pomimo tego że mają dwa świadczenia, trzynastkę dostaną tyko jedną. Kolejny haczyk dotyczy osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń. Ci muszą pilnować ustalonych z góry limitów.

Z prawa do 13. emerytury są także wykluczone osoby, które pobierają 500+ dla osób niesamodzielnych, ale nie mają prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty socjalnej. Samo świadczenie 500+ dla niesamodzielnych nie uprawnia do wypłaty trzynastki.

źródło: fakt
fot. pixabay

Komentarze