Najnowszy SONDAŻ! Spora ZMIANA!

Najnowszy sondaż dla Onetu! Są zmiany.

Gdyby wybory odbyły się w zeszły czwartek, to – jak w każdym sondażu – wybrałoby je PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 44,3 proc. głosów wyborców. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania.

56,8 proc. ankietowanych wyraziło chęć wzięcia udziału w wyborach. PiS przy tym wyniku uzyskałoby samodzielną większość – aż 253 mandaty.

Drugim miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, z poparciem 23,4 proc. respondentów. To spadek dla największej partii opozycyjnej o 2,2 punkty procentowe. Ten wynik przełożyłby się na 137 mandatów. Trzecie miejsce zajęła Lewica na którą chce zagłosować 12 proc. badanych. To oznacza spadek poparcia o 0,2 pkt. proc. porównując to z zeszłym badaniem.

Na temat sondaży jak i kampanii wypowiedział się prezes IBRiS. 

– Do końca kampanii wyborczej został dokładnie tydzień. To jeszcze nie jest czas na pełne podsumowanie, ale warto zwrócić uwagę, że wyjątkową cechą tej kampanii była znikoma zmienność sondaży wyborczych – powiedział Onetowi prezes IBRiS Marcin Duma.

– Ugrupowania, jeżeli zmieniły swoje notowania, to w niewielkim zakresie. PiS utrzymuje dominującą pozycję, a Koalicja Obywatelska drugą pozycję, chociaż obydwa ugrupowania dzieli bardzo duży dystans. Podobnie rzecz ma się z Lewicą, która ma pewne miejsce na wyborczym podium, chociaż bez szans na awans na drugie miejsce – dodał szef IBRiS. 

Komentarze