Nie ma potrzeby podawania kolejnej dawki szczepionki! Naukowcy mówią o tym wprost!

Raport opublikowany w czasopiśmie medycznym „the Lancet” jasno pokazuje, że nie ma potrzeby podawania 3 dawki szczepionki przynajmniej do końca roku. Obecne wakcyny zapobiegają ostremu przebiegowi choroby wystarczająco skutecznie.

 

Obecnie dominuje wariant Delta koronawirusa, który jest o wiele bardziej zakaźny niż pierwotna wersja wirusa Sars-CoV-2. Raport opublikowany w czasopiśmie wykazał, że na tym etapie pandemii nie ma potrzeby podawać kolejnej dawki szczepionki,

 

Dostępne obecnie badania nie zapewniają wiarygodnych dowodów na to, że spada ochrona przed ostrym przebiegiem choroby, a to przecież jest celem szczepień. Jeśli szczepionki będą dystrybuowane tam, gdzie mogą uczynić najwięcej dobrego, to zahamują dalszą ewolucję wariantów i przyspieszą koniec pandemii – podkreślała autorka raportu Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO.

 

Obecne wykryte wirusy nie zmutowały tak bardzo, by stać się odpornymi na szczepionki dostępne na rynku. Niestety kraje WHO są głuche na takie postulaty. Część z nich zaczęła oferować podawanie trzeciej dawki szczepionki, a Izrael zapowiedział przygotowania do szczepienia populacyjne czwartą dawką. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wydać komunikat, w który wzywa do zaniechania takich działań co najmniej do końca roku. W uzasadnieniu informuje, że takie postępowanie pogłębi jedynie niedobry wakcyny w krajach, gdzie setki milionów osób nie otrzymały nawet jednej dawki szczepionki. Obecnie najmniejsza wyszczepialność jest w krajach afrykańskich.

 

Źródło: Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze