Nie szczepiłeś się? Możesz STRACIĆ PRACĘ! Wyślą cię na PRZYMUSOWY URLOP!

Rząd przedstawił zmiany, które wynikają z tzw. ustawy covidowej. Nowe przepisy mają przygotować nas na nadejście czwartej fali koronawirusa. Zmiany oznaczają, że pracodawca będzie wiedział czy się zaszczepiliśmy. Niezaszczepionych czekają poważne problemy w pracy.

Trwają pracę nad ustawą

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy, która dotyczy COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych. Główną i jak najbardziej kontrowersyjną zmianą jest to, że pracodawca zyska dostęp do informacji, czy przyjęliśmy szczepionkę czy też nie. Szczepienie może zadecydować czy dostaniemy daną pracę. Pierwszeństwo będą miały osoby zaszczepione.

Informacja dla pracodawcy

Dzięki dostępowi do paszportów covidowych pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na bezpłatny urlop. Wyjątek będą stanowili tu ozdrowieńcy i osoby z ważnym testem na koronawirusa. Gdy jedziemy zagranicę to taki test jest ważny 72 godziny. Pracodawca będzie mógł też przesunąć pracownika niezaszczepionego na zupełnie inne stanowisko, albo do innego rodzaju pracy. Jednak szef nie będzie mógł zmniejszyć pensji takiemu pracownikowi. Ta ma zostać bez zmian dla pracownika.

https://pixabay.com/pl/photos/szczepienia-lekarz-zastrzyk-1215279/

Co z lockdownem?

Ustawa wprowadzi tez zmiany, które będą dotyczyć lockdownu. Przedsiębiorcy, którzy do lokali wpuszczą osoby zaszczepione, ozdrowieńców lub osoby z aktualnym, negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, nie będą objęci obostrzeniami. Te zmiany będą dotyczyć, pensjonatów, hoteli i lokali gastronomicznych.

Weryfikacja klientówz

Przedsiębiorcy  będą mogli zweryfikować swoich klientów oraz pracowników dzięki aplikacji mobilnej. Taka aplikacja będzie pochodzić z Centrum e-zdrowia. Co myślicie o wprowadzaniu takich zmian? Potrzebne czy wręcz przeciwnie?

Źródło: Super Express

Zdjęcia: Pexels

Komentarze