Nowa KARA nawet 1000 zł dla kierowców! Wystarczy, że zapomną o TYM!

Nowe przepisy. 1000 zł kary dla kierowców.

Sprzedany lub zezłomowany samochód należy wyrejestrować z CEPiK-u. Nie wszyscy posiadacze aut to robią. Przez to – zdaniem ekspertów pojawiają się problemy w rejestrze. Rząd chce z tym walczyć. Od początku 2020 roku w życie wchodzą nowe przepisy. Na osoby, które nie wyrejestrowały auta zostanie nałożona kara.

Wyrejestrowanie albo ponowna rejestracja będzie możliwa w ciągu 30 dni. W przypadku braku dotrzymania terminu na właściciela zostanie nałożona kara od 200 do 1000 złotych. Mandaty zostaną wystawione przez starostów powiatów. Z kolei środki z tytułu nałożonych kar wzbogacą powiatowe budżety.

Zmianę w przepisach spowodował chaos panujący w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aktualnie w rejestrze jest 6 milionów aut, które były zarejestrowane ponad 10 lat temu i brak jest jakiejkolwiek aktualizacji na ich temat.

Jednak zdaniem źródeł spora część tych samochodów nadal jest w rękach swoich właścicieli. Ponadto mają działać. Problematyczna zatem może okazać się ponowna rejestracja. Sprawa dotyczy nawet 1,5 mln aut.

Z kolei problematyczne jest także przerejestrowanie aut niesprawnych. Wydziały komunikacji wymagają ważnego badania technicznego pojazdu.

Nowe przepisy wchodzą w życie od stycznia 2020 r. Spowodowane są naciskiem Komisji Europejskiej – ta domaga się kar finansowych za brak rejestracji importowanych pojazdów, czy brak wyrejestrowania aut nieeksploatowanych. Polski rząd miał wdrożyć zmiany ze względu na obawę skierowania spray do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komentarze