Nowe przepisy! TO MUSISZ mieć w aucie!

Nowe przepisy – to będziesz musiał mieć w aucie!

Rokrocznie rząd wprowadza nowe unormowania prawne dla kierowców. Ponadto często nowe przepisy wymagane są przez władze Unii Europejskiej. Wtedy to państwo członkowskie jest zobowiązane do dostosowania swoich przepisów wewnętrznych do prawa unijnego. Teraz czas na kolejne zmiany – będzie nowy obowiązek dla kierowców. 

Jak wynika z najnowszych informacji zmiana przepisów i nowy obowiązek dla kierowców wkrótce wejdą w życie. Unia Europejska bardzo restrykcyjnie podchodzi do prawa obowiązującego na drogach publicznych. Nasze podstawowe wyposażenie samochodu będziemy więc musieli uzupełnić o dość kosztowną rzecz – jaką? Otóż zgodnie z zaleceniami UE polscy kierowcy będą musieli…

wyposażyć auto w specjalni system informujący kierowcę o znajdującym się z tyłu pasażerze. Zdaniem ekspertów kierowcy często zapominają np. o swoich dzieciach, pozostawiając je na długie godziny w upale. Według badań choć system wydaje się być absurdalny, to rzeczywiście ma zredukować liczbę dramatów z udziałem dzieci zamkniętych w autach.

Według badań amerykańskich naukowców wystarczy już temperatura 20 stopni Celsjusza. Wówczas postawienie dziecka na kilka godzin może nawet doprowadzić do jego śmierci. W Polsce rokrocznie funkcjonarisze w takich przypadkach interweniują kilkadziesiąt razy.

Na razie nie wiadomo, proponowane przepisy w ogóle powstaną. Z całą pewnością jednak producenci aut zaczną wyposażać auta w takie systemy. Tego typu rozwiązania stosuje już marka Nissan, która chce do 2022 roku wyposażyć w system wszystkie swoje pojazdy.

 

fot. Policja.pl

 

Komentarze