Nowy LEK stworzony przez komputer! Będzie leczył…

lek

To pierwsze takie wydarzenie, które może mieć olbrzymi wpływ na tworzenie nowych środków farmakologicznych.

W dzisiejszym świecie technologia jest już bardzo silnie rozwinięta i cały czas jest w procesie odkrywania i tworzenia.

 

Inteligentne telefony, samochody, telewizory czy domy to już żadna nowość. Zaskoczeniem staje się tworzenie przez sztuczną inteligencję leków.

Nowy lek stworzony przez komputer jest aktualnie poddawany fazom testów i badań klinicznych w Japonii.

 

O jaki dokładnie lek chodzi?

 

Chodzi o preparat, który ma pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, a dokładnie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Za jego opracowanie zabrał się start-up Exscientia z Wielkiej Brytanii i firma farmaceutyczna Sumitomo Dainippon Pharma z Japonii.

 

W jaki sposób komputer stworzył lek?

 

„Kluczowy był algorytm, który miał za zadanie porównać potencjalne związki chemiczne z uwzględnieniem wielu parametrów i w oparciu o rozległą bazę danych. Ile czasu zajęło mu to odkrycie? Rok. A ile czasu zajmuje to człowiekowi? Biorąc pod uwagę tradycyjne metody badawcze… 5 lat”– podkreślają naukowcy.

 

Odkryty algorytm może posłużyć również do badań nad lekami na dowolnie, inną chorobę. W tym momencie prowadzane są również eksperymenty nad środkami przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, a także takich, które miałyby pomóc w walce z rakiem. Istnieje szansa, że nowy środek trafi do klinicznych badań jeszcze w tym roku.

 

ZOBACZ TEŻ:Na plaży znaleziono szczątki potwora. Sprawa trafiła w ręce policji

 

Czy tworzenie leków prze komputer stanie się czymś zupełnie normalnym? Naukowcy zaznaczają, że jest to wysoce prawdopodobne, a dzięki sztucznej inteligencji znacznie skróciłby się czas testów i wprowadzania na rynek nowych leków.

 

 

Źródło:zdrowietvn/pixabay

Komentarze