ODWOŁANIE Prezydenta! Sąd Najwyższy…

sąd

Sąd Najwyższy USA zgodził się w piątek rozpatrzyć odwołanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa od decyzji sądu okręgowego w Nowym Jorku. Nakazał on  przekazanie prokuraturze jego zeznań podatkowych i dokumentów finansowych.

Trzy miesiące temu prokurator okręgowy Manhattanu  wystosował do biura rachunkowego, które obsługuje firmę Donalda Trumpa wezwanie do udostępnienia odpowiedzialności karnej zeznań podatkowych prezydenta USA. Chodzi o dokumenty zarówno stanowe jak i federalne. Nie jest znany zasięg śledztwa prokuratora. Sprawa dotyczy między innymi zapłacenia za milczenie dwóm kobietom, z którymi Donald Trump miał romans. 

ZOBACZ TAKŻE: Viki Gabor OSTRO o rówieśnikach: „W ogóle nie…”

Sąd okręgowy w Nowym Jorku odrzucił natomiast wniosek Trumpa o zablokowanie przekazania dokumentów finansowych jego firmy Kongresowi USA. Prawnicy pracujący dla prezydenta USA odwołali się do federalnego sądu apelacyjnego. Ten natomiast decyzję tę podtrzymał.  Kolejne odwołanie wpłynęło do Sądu Najwyższego. Sędziowie Sądu Najwyższego przekazali informacje, że orzeczenie zostanie wydane do końca czerwca. Natomiast ustne argumenty przedstawią w marcu przyszłego roku.

Kongres domaga się dostępu do informacji o finansach prezydenta m.in. ze względu na zeznania jego byłego osobistego prawnika Michaela Cohena, który w lutym powiedział w Kongresie, że Trump fałszował dane dotyczące swojego majątku i aktywów. Kongres chce przeanalizować dokumentację finansową prezydenta. Na celowniku ma sprawdzenie czy nie dochodzi do konfliktu interesów. Istnieje podejrzenie, że firmy Trumpa mogą przynosić dodatkowe zyski, ponieważ ich właścicielem jest szef państwa. Kongresmeni chcą także ustalić czy Trump uczciwie płacił podatki i czy nie skorzystał osobiście z ulgi podatkowej dla osób bogatych którą Trump wprowadził w 2017 roku. 

źródło: wp.pl / fot. instagram

Komentarze