Oto najbardziej pożądane zawody 2020 roku! Wielu z Was się zdziwi.

pożądane

Wynik tegorocznej edycji badania „Barometr zawodów” jasno pokazuje jakich pracowników brakuje na rynku pracy najbardziej. Wielu z Was się zdziwi. Jakie profesje są obecnie najbardziej pożądane?

Właśnie ukazały się wyniki kolejnej edycji badania „Barometr zawodów” przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Zawiera ono prognozy w zakresie zapotrzebowania na pracowników poszczególnych zawodów w 2020 r. Badanie wskazało, że lista zawodów deficytowych jest pokaźna i z roku na rok nie maleje.

 

Jakie profesje są obecnie najbardziej pożądane?

W 2020 r. we wszystkich województwach najbardziej poszukiwani pracownicy to spawacze, elektrycy i elektromechanicy, w tym monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu robót ziemnych. Według szacunków, na które powołuje się instytut, do 2025 r. luka na rynku pracy wyniesie 1,5 mln osób. Brak pracowników dotyczy także branży transportowej (kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych) oraz gastronomii, w której najbardziej brakuje kucharzy oraz branży medyczno-opiekuńczej, gdzie brakuje pielęgniarek i położnych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Żona Sławomira opublikowała wyjątkowo gorące zdjęcie. Mąż nie będzie zadowolony!

 

Czym spowodowany jest deficyt pracowników poszczególnych branż?

Według Państwowego Instytutu Ekonomicznego, deficyt pracowników w zależności od branży ma przeróżne źródła. W przypadku branży budowlanej, gastronomicznej i medyczno-opiekuńczej są to przede wszystkim niskie zarobki. Praca w zawodach w branży produkcyjnej wymaga z kolei odpowiednich uprawnień. Natomiast w  branży transportowej, oprócz uprawnień, wymaga się gotowości do nienormowanego czasu pracy i długotrwałego pobytu poza domem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Przekazano najgorsze informacje. Nie żyje Jerzy Gruza.

 

Do zawodów nadwyżkowych zaklasyfikowano jedynie zawód ekonomisty (w tym technika ekonomisty). Eksperci z powiatowych urzędów pracy, którzy wzięli udział w badaniu, prognozują, że jest to zawód nadwyżkowy w 11 województwach.

 

źródło: barometrzawodow

Fot. pixabay

Komentarze