Plastikowy problem we Francji! Co się tam dzieje?

Francja zdecydowała się zakazać używania plastikowych opakowań na prawie wszystkie rodzaje owoców i warzyw. Powodem wprowadzenia takich przepisów jest chęć ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych.

 

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2022 i mają znacząco ograniczyć zużycie opakowań plastikowych na terytorium Republiki. Zapisami objętych zostało wiele gatunków warzyw i owoców m.in. jabłka, bakłażany, banany, pomarańcze, mandarynki, marchewki, buraki i inne. Po 2026 roku mają zostać wycofane opakowania plastikowe na krojone owoce oraz te, określanych mianem „kruchych”.

 

Ustawa (…) ma na celu ograniczenie używania jednorazowego plastiku i zwiększenie jego zastępowania innymi materiałami lub opakowaniami wielokrotnego użytku, i nadającymi się do recyklingu. Używamy oburzającej ilości plastiku jednorazowego użytku – napisano w oświadczeniu ministerstwa rolnictwa.

 

Rośnie jednak obawa przed społecznym sprzeciwem. Francuzi mogą nie chcieć kupować produktów niepakowanych w plastikowe opakowania. Wiele osób maca owoce bądź warzywa przed kupnem. Przejście na inne formy opakowania może być bardzo trudne w tak krótkim czasie.

 

 

Źródło: Forsal.pl / Twitter Ministerstwa Ekologii

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze