Podwyżka cen energii w 2020r. Dopłaty do prądu nie dla wszystkich

Ceny prądu w 2020 roku wzrosną średnio o nieco ponad 10%. Rząd zapowiedział jednak dopłaty do rachunków, ale jak się okazało, nie będą one dostępne dla wszystkich. Jak będzie wyglądać realizacja dopłat w praktyce?

Jacek Sasin w radiu Plus mówił o warunkach skorzystania z dopłaty do prądu i jej wysokości: “Rekompensaty wyniosą sto proc. tego, co zostało podniesione, dla osób w pierwszym progu podatkowym”. Chodzi więc o te osoby, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. “Jedyne kryterium, to kryterium dochodowe. Do wsparcie dla mniej zamożnych osób” – zapewniał minister w radiu Plus.

Czytaj także: Lech Kaczyński zamiast Zygmunta Starego? Jest projekt nowego banknotu

Całkowity koszt programu to 3 mld zł w przypadku, kiedy wszyscy uprawnieni skorzystają z dopłaty. Jednak szacowane obciążenie dla budżetu państwa kształtuje się w granicach 1,5 mld, bo – jak prognozuje minister – nie wszyscy złożą wnioski.

Czytaj także: WOŚP idzie na rekord! Na koncie fundacji już ponad 115 mln zł

Minister aktywów państwowych zdradził, że projekt ustawy nie jest w 100% ukończony, ale jest “gotowy w swojej zasadniczej części”. Pewne szczegóły będą jeszcze wymagały dopracowania. Jednym z takich elementów jest obsługa wniosków, nie wiadomo bowiem jaki organ administracyjny miałby np. przyjmować wnioski. Jacek Sasin tłumaczył, że w 2021 możliwe będzie określenie wysokości zużycia prądu przez każdego z odbiorców, a więc i wyliczenie wysokości dopłaty do prądu.

Komentarze