POLACY żyją na kredyt! Olbrzymie WZROSTY zadłużenia!

Raport Biura Informacji Kredytowej przekazał informację o lawinowym wzroście zadłużenia gospodarstw domowych. Firmy pożyczkowe i banki udzieliły, aż 101,6% więcej kredytów niż rok wcześniej.

 

W skali roku znacznie wzrosła liczba udzielonych kredytów, jak również ich wartość. Na stronie BIK możemy przeczytać, że w okresie styczeń-lipiec 2021 roku, kredytobiorcy uzyskali 1612,3 tys. pożyczek, co stanowi wzrost o 41,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Wartość pożyczek wyniosła 3,884 mld zł, co stanowi wzrost o 46,5 procent rok do roku.

 

Wzrosty odnotowano we wszystkich przedziałach kwotowych, przy czym największe były w tych skrajnych, czyli do 500 zł oraz powyżej 5000 zł.

 

Dlaczego Polacy się zadłużają?

 

W naszym kraju można wyróżnić kilka powodów brania lichwy. Podstawowym celem są zakupy na raty. Najczęściej korzystamy z tej formy jeżeli kupujemy RTV i AGD. Brak oszczędności połączone z awarią nie pozostawiają wyboru.

 

Kolejnym powodem są remonty, budowy lub zakup nieruchomości. Tutaj pożyczają głównie młodzi w okolicy 30 roku życia. Spłata takiego rodzaju kredytu jest rozciągnięta w czasie. Możemy mówić o 20 a nawet 30 latach spłat. Niestety bardzo mały ułamek społeczeństwa może sobie pozwolić na zakup własnego domu lub mieszkania bez zaciągnięcia kredytu.

 

Ostatnie co kupujemy na raty to samochód. Ceny nowych aut, albo w miarę młodych często są na tyle wysokie, że przekraczają możliwości zwykłej rodziny.

 

Źródło: Super Express / Ceo.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze