Prezydent obniży wiek emerytalny! Szykują się głodowe emerytury?

Prezydent Andrzej Duda chciał poprzeć emerytury stażowe, które proponuje między innymi Solidarność. Jednak wycofał się z tej decyzji. Kancelaria Prezydenta chce przygotować własny projekt ustawy. Specjaliści ostrzegają, że emerytury będą szokująco niskie.

Co z emeryturami?

Kwestia emerytur stażowych jest poruszana przez OPZZ i Solidarność już od 10 lat. W 2015 i 2020 roku prezydent Duda podpisał z szefem Solidarności porozumienie na ten temat. Zobowiązał się do wprowadzenia emerytur, które zależą od stażu pracy. Dla kobiet byłoby to 35 lat pracy, a dla mężczyzn 40 lat pracy.

Zwlekanie z projektem

Na początku tego roku związkowcy przygotowali gotowy projekt ustawy o emeryturach stażowych. Jednak prezydent Andrzej Duda tego projektu nie przesłał do sejmu. Powiedział, że ten temat omówi powołana Rada Społeczna. Zawiedzeni związkowcy postanowili projekt ustawy złożyć w sejmie jako inicjatywa społeczna. Aktualnie zbierają podpisy i projekt chcą złożyć do 15 czerwca.

Projekt Kancelarii Prezydenta

Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że kancelaria złoży własny projekt ustawy o emeryturach stażowych. Oznacza to, że do sejmu trafią dwa odrębne projekty ustawy.

Jakie kwoty emerytur?

Eksperci ostrzegają, że wprowadzenie emerytur stażowych będzie się wiązało z krótszym czasem pracy zawodowej. Jest to niezgodne z polityką rządu, który zachęca obywateli do dłuższej pracy w zawodzie i przechodzenia później na emerytury. Wysokość takich wcześniejszych emerytur ma być szokująco niska. Czy to się po prostu opłaci?

Pexels

Źródło: Super Express

Zdjęcia: Pexels

Komentarze