Problem wielu ładowarek do urządzeń zostanie rozwiązany?! KE za zmianą przepisów!

Od wielu lat zauważalnym problemem są tysiące ton elektrośmieci. Na wysypiska trafiają lodówki, pralki, monitory, a także ładowarki, których każdy posiada przynajmniej kilka. Już za 2 lata problem z tymi ostatnimi może zostać rozwiązany, jeżeli Parlament Europejski przegłosuje zmiany proponowane przez KE.

 

 

Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych. Wybór padł na USB-C i to właśnie ten typ będzie standardowym portem dla smartphonów, aparatów, słuchawek czy konsoli do gier. Branża na przygotowanie otrzymała 2 lata.

 

 

Daliśmy branży dużo czasu na zaproponowanie własnych rozwiązań, ale nadszedł czas na działania legislacyjne w sprawie uniwersalnej ładowarki. Przyniesie to wiele korzyści konsumentom i środowisku i jest zgodne z naszymi ambicjami ekologicznymi i cyfrowym – zaznaczyła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

 

 

Kończymy z tym. Dzięki naszemu wnioskowi konsumenci europejscy będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia wygody i ograniczenia ilości odpadów-  wskazał Thierry Breton komisarz ds. rynku wewnętrznego.

 

 

W minionym roku na terytorium UE sprzedano prawie 420 milionów smartphonów i innych urządzeń. Każdy z nas posiada przynajmniej kilka ładowarek, przy czym regularnie korzystamy z 2. Część konsumentów przyznaje, że ma problem z szybkim znalezieniem odpowiedniej ładowarki. Szacuje się również, że wyrzucone ładowarki stanowią na świecie rocznie nawet 11 000 ton elektroodpadów.

 

 

 

Źródło: TVN24.pl /PAP

Zdjęcie: Pixabay

 

 

Komentarze