Producenci nie nadążają z wydobyciem węgla! Czy to powrót czarnego złota?

Polscy producenci węgla energetycznego nie są w stanie sprostać ilości zamówień. Zapotrzebowanie jest tak ogromne, że nawet zwiększenie produkcji nie pomoże w zrealizowaniu wszystkich zamówień. Jastrzębska Spółka Węglowa otrzymuje pytania o każdy rodzaj węgla jaki produkuje, także z zagranicy.

 

 

Zarząd JSW pracuje właśnie nad zmianą zapisów w strategii spółki, by sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu. Aktualizacja polityki jest potrzebna by wykorzystać bieżącą sytuację na rynkach i poprawić wyniki finansowe kopalń.

 

 

Na dzisiaj mamy taką sytuację, że każdy węgiel jest dobrem rzadkim, poszukiwanym i mamy zapytania nie tylko z kraju, ale i zagranicy o węgiel koksowy i energetyczny, których nie jesteśmy w stanie na dzisiaj pokryć. W kolejnych latach, zgodnie ze strategią chcielibyśmy, aby udział węgla koksowego stopniowo rósł, choć 100 proc. zapewne nigdy nie osiągnie. Chcemy w tym czasie prosperity przygotować się na okres dekoniunktury. Jest nowy zarząd JSW w pełnym składzie od początku września i jednym z celów, który dzisiaj mamy przed sobą, to opracowanie strategii, która z jednej strony odniesie się do tematu struktury i produkcji węgla, kierunków rozwoju, ale również tej strony finansowej i ekonomicznej – komentował dla PAP wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski.

 

 

Polityka energetyczna Unii Europejskiej wymusiła na rządach państw członkowskich wygaszanie kopalń i elektrowni węglowych. Obecny kryzys energetyczny powoduje wzrost zainteresowania energią z węgla.

 

 

 

Źródło: Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze