Przewlekła choroba nerek przez COVID-19! Eksperci ostrzegają!

Specjaliści medycyny z całego świata ostrzegają przed przewlekłą chorobą nerek, jako powikłania po przejściu COVID-19. Nerki po płucach, to drugi najbardziej atakowany narząd w organizmie. Każde wystąpienie ostrego zapalenia nerek przy koronawirusie jest złym omenem na przyszłość.

 

 

 

Mamy ogromny problem, kiedy w szpitalu pacjent z COVID-19 dostanie ostrego uszkodzenia nerek. Prawdopodobieństwo śmierci z tego powodu wzrasta do 50 proc. 1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami. COVID-19 pokazał prawdziwe oblicze na 4000 hospitalizowanych w jednym szpitalu – Mount Sinai w Nowym Jorku. 46 proc. miało ostre uszkodzenie nerek. Nerki są po płucach drugim narządem atakowanym przez COVID-19. Dzieje się tak dlatego, że struktura nerek ułatwia wnikanie wirusa do naczyń krwionośnych –  tłumaczy profesor Ryszard Gellert, nefrolog.

 

 

 

Profesor mówi także o skuteczności szczepień. Zapadalność na Covid-19 u pacjentów dializowanych spadła o 50 procent.

 

 

 

Zakaźność dla naszych pacjentów dializowanych była 33 razy większa, niż w ogólnej populacji. Wyszczepiliśmy 90 proc. dializowanych. Nasi pacjenci widzieli co to jest COVID-19 – widzieli koleżanki i kolegów, którzy chorowali na sąsiednim łóżku. Dzisiaj mamy dziesięciu pacjentów, którzy chorują na COVID-19. Choruje 1 na 2 500 dializowanych. Zmniejszyliśmy zapadalność o 50 proc. Wcześniej chorował jeden na pięciu. Naprawdę szczepionki działają – dodaje Gellert.

 

 

 

Ostatniej doby potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem było 917, zmarło 20 osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 902 591 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 75 571 osób.

 

 

 

 

Źródło: Forsal.pl /PAP

Zdjęcie: Pexels

Komentarze