Rosyjskie myśliwce przekroczyły GRANICĘ nad Bałtykiem! Akcja NATO!

Dziewięć rosyjskich samolotów nad morzem Bałtyckim! Jak poinformował litewski resort obrony rosyjskie maszyny wleciały bez pozwolenia w strefę powietrzną sojuszu!

Myśliwce NATO odpowiadające za obronę państw bałtyckich po otrzymaniu informacji o naruszeniu granic powietrznych Sojuszu błyskawicznie rozpoczęły akcję nad Bałtykiem.

„Litewski resort obrony przekazał informację, że natychmiast po wykryciu obcych maszyn, myśliwce dyżurne misji Baltic Air Policing były podrywane, by przechwycić samoloty. Za każdym razem okazywało się, że to Rosjanie, którzy nie zgłosili wcześniej przelotu” – informuje WP.

Samoloty Sojuszu natychmiast przechwycały i eskortowały rosyjskie samoloty – transportowego Antonova AN-26, trzy razy Iła Ił-22 oraz pięciokrotnie myśliwce Su-27 – wynika z danych polskiego radia.

Rosjanie przeprowadzali manewry ćwiczeniowej nad morzem Bałtyckim. Ładowały na terenie obwodu kaliningradzkiego.

Samoloty NATO mające za zadanie ochronę przestrzeni powietrznej Łotwy, Litwy i Estonii. Maszyny stacjonują w Szawłach na Litwie. Aktualnie w ramach programu Baltic Air Policing na miejscu są Węgrzy z myśliwcami JAS-39.

W wyniku aneksji Krymu przez Rosjan, Sojusz wzmocnił swoją obecność przy granicach Rosji. Baltic Air Policing wspierają m.in. Hiszpanie w F-16 i Brytyjczycy dysponujący myśliwcami Typhoon. 

[KLKNIK w obrazek aby powiększyć]

Fot. Manewry „Cobra”

Sama misja sił powietrznych Sojuszu w państwach bałtyckich trwa już 15 lata. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych myśliwców, dlatego NATO zapewnia im ochronę przestrzeni powietrznej.

/Łukasz Tomaszkiewicz 

Komentarze