Ruble za czołgi NATO. Za Abramsa mniej niż za Leoparda

zapłacą-żołnierzom-Leopard-Abrams

3 miliony rubli, czyli ok. 186 tysięcy złotych zapłacą żołnierzowi władze kraju Zabajkalskiego w Rosji, który przejmie w Ukrainie sprawny czołg Leopard. Za czołg Abrams oferują połowę stawki.

Kraj Zabajkalski to najbiedniejszy region Rosji. Tamtejszy gubernator, Aleksandr Osipow, to zwolennik prezydenta Rosji, Władimira Putina. Jak podaje niezależny rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołujący się na lokalne media, gubernator właśnie wydał dekret, w którym określił stawki dla żołnierzy za przejęcie lub zniszczenie czołgów Leopard i Abrams.

Jednorazowa wypłata ma dotyczyć wyłącznie mieszkańców kraju Zabajkalskiego – wynika z dekretu.

zapłacą-żołnierzom-Leopard-Abrams
Stanowisko kierowcy w czołgu Leopard 2A5.
Fot. wikipedia.pl

Za Abramsa mniej niż za Leoparda

Co obiecał gubernator kraju Zabajkalskiego żołnierzom?

Za przejęcie sprawnego czołgu Leopard żołnierz ma dostać 3 mln rubli (wg kursu z dzisiaj to ok. 186 tys. złotych). Jeśli czołg przejmie grupa żołnierzy, do dziesięciu osób, to każdy otrzyma po 500 tys. rubli, czyli ok. 31 tys. zł. Za zniszczenie Leoparda żołnierza czeka nagroda w wysokości 1 mln rubli (niecałe 62 tys. zł), a jeśli zrobi to kilku żołnierzy, dostaną po 150 tys. rubli (9,2 tys. zł).

Z kolei jeśli chodzi o przejęcie lub zniszczenie czołgu Abrams przez jednego żołnierza, kwota nagrody wynosi odpowiednio 1,5 mln rubli (92,5 tys. zł) i 500 tys. rubli. Grupa żołnierzy (do pięciu osób), otrzyma po 300 (za przejęcie) i 100 tys. rubli (za zniszczenie).

Czołgi warte miliony dolarów

Nagrody gubernatora dla Rosjan to fortuna. Nie są jednak zbyt wygórowane, kiedy weźmiemy pod uwagę cenę danego czołgu. To miliony dolarów.

Leopard 2

zapłacą-żołnierzom-Leopard-Abrams
Czołg Leopard 2.
Fot. wikipedia.pl

To skonstruowany w Niemczech Zachodnich czołg podstawowy (ang. main battle tank, MBT). Tak określane są wozy bojowe powstałe po II wojnie światowej, gdy zanikł podział na czołgi średnie, ciężkie i lekkie. Leopard 2 reprezentuje trzecią generację tego typu broni. To najnowsza, powszechnie występująca w siłach zbrojnych, choć  już wchodzą na uzbrojenie wozy generacji nazywanej „kolejną” lub rzadziej „czwartą”.

Pancerz czołgu stworzony jest z nanoceramiki i stali stopowej, które zapewniają odporność na ataki pocisków rakietowych, min oraz innych ładunków wybuchowych. Pojazd waży 64 tony i dysponuje armatą kalibru 120 mm. Koszt najnowszego leoparda to około 6-7 mln dolarów.

Abrams

zapłacą-żołnierzom-Leopard-Abrams
Czołg M-1 Abrams.
Fot. wikipedia.pl

To czołg konstrukcji amerykańskiej. Jego produkcja rozpoczęła się w roku 1980. Istniejące czołgi M1 są stale modernizowane, a starsze wersje pojazdu doprowadzane do nowoczesnych standardów M1A1SA, M1A1FEP i M1A2SEP. Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa – dowódcy 37 Batalionu Pancernego Armii Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej, a później dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej. Czołgi zostały bojowo użyte po raz pierwszy w operacji „Pustynna Burza”. Jeden egzemplarz kosztuje około 8,5 miliona dolarów (zależnie od wersji). W służbie pozostają obecnie trzy warianty: M1, M1A1 oraz wersja, która ma trafić do Polski — M1A2.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/bloomberg-i-isw-znaja-date-nowego-uderzenia-rosjan/

Komentarze