Skąd masz pieniądze zapyta wpłatomat

skąd-masz-pieniądze

Korzystając z wpłatomatu otrzymasz pytanie o pochodzenie wpłacanych pieniędzy. Wyjaśniamy czy to legalne.

Skąd masz pieniądze?

Wpłatomaty pytają o pochodzenie gotówki. Innymi słowy zadają pytanie „skąd masz pieniądze?”. Ostatnio, jeden z użytkowników Twittera wywołał całkiem spore emocje wśród użytkowników sieci udostępnioną na swoim profilu fotografią. Zdjęcie przedstawia ekran wpłatomatu banku Santander. Widzimy na nim pytanie, które wyświetliło się przed wpłaceniem do urządzenia gotówki. Nie wiemy jaka kwota miała trafić do urządzenia, a okazuje się, że to ważne, i czy ostatecznie tam trafiła.

O co prosi wpłatomat?

Wiemy natomiast, że wpłatomat poprosił o podanie danych na temat źródła pochodzenia pieniędzy. Pod pytaniem pojawiło się kilka odpowiedzi do wyboru, w tym m.in. „utarg/zysk z działalności”, „kredyt/pożyczka”, „darowizna/spadek”, czy „oszczędności”. Udzielenie tych informacji było wymagane do zakończenia operacji.

Czy to legalne?

Wpłatomaty pytają o pochodzenie gotówki i klient banku zaniepokoił się, że bankowe urządzenie żąda od niego wrażliwych informacji. Upust emocjom dał na portalu społecznościowym. Zresztą podobnie jak wielu internautów, którzy w sekcji komentarzy pod postem na Twitterze krytycznie ocenili Santandera. Znalazły się jednak osoby, które stwierdziły i przekonywały, że w pytaniu banku nie ma nic dziwnego.

W każdym banku trzeba oświadczyć jakie jest źródło pochodzenia gotówki. Oczywiście powyżej danej kwoty. Wszystko jest związane z procedurą przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – napisała na portalu społecznościowym jedna z internautek.

Bank ma rację

I okazuje się, że ma rację. Jak podaje portal android.com.pl, komunikat wyświetlany na terminalu jest związany z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 1 marca 2018 roku. Czyli polskie ustawodawstwo zobowiązuje banki do badania źródeł finansowych klientów, co czynią od dawna. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/1300-zl-dla-kazdego-kiedy-i-gdzie-nowy-zasilek-bedzie-wyplacany/

Komentarze