Skuteczność szczepionek OBNIŻA SIĘ z czasem! PIORUNUJĄCE INFORMACJE!

Grupa brytyjskich naukowców opublikowała wyniki badań dotyczących szczepionki Pfizer i AstraZeneca. Z analizy wynika wprost, że ochrona po zaszczepieniu zaczyna słabnąć w ciągu sześciu miesięcy.

 

 

Skuteczność szczepionki Pfizera ma spadać w ciągu 4-5 miesięcy od podania drugiej dawki z 88% do 74%. AstraZenecka odnotowuje zaś spadek z 77% do 67%.

 

Wyniki oznaczają, że osoby, które otrzymały wakcynę w pierwszej kolejności, przed zimą będą chronieni w 50% lub mniej. Naukowcy są zdania, że w takim wypadku podawanie 3 dawki szczepionki jest sensowne.

 

Badanie zostały stworzone w King’s College London. Opiera się na danych, które informują o pozytywnych testach covidowych wśród osób, które od maja do lipca były zaszczepione dwoma dawki szczepionki Pfizer lub AstraZeneca.

 

Wielka Brytania jako jeden z pierwszych krajów na świecie zaczęła szczepić na masową skalę. W pierwszej kolejności zaszczepiony został personel medyczny oraz osoby najstarsze.

 

Moim zdaniem, w rozsądnym najgorszym scenariuszu poziom ochrony w przypadku osób starszych i pracowników służby zdrowia może przed zimą spaść poniżej 50 proc. W tym scenariuszu wysoki poziom infekcji w Wielkiej Brytanii, napędzany przez rozluźnione ograniczenia społeczne i wysoce zakaźny wariant, może oznaczać zwiększoną liczbę hospitalizacji i zgonów – poinformował Tim Spector, szef programu badawczego ZOE COVID Study.

 

Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii zapowiedziało, że od września zostanie rozpoczęta procedura podawania 3 dawki szczepionki osobom powyżej 50 roku życia.

 

 

Źródło: Forsal

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze