Stan wyjątkowy w Polsce?! Andrzej Duda przekazał oficjalne informacje.

Koronawirus szaleje w Polsce. Andrzej Duda w końcu wypowiedział się na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego.

 

Podczas briefingu prasowego prezydent Duda zwrócił uwagę, że wobec sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele plotek.

-Między innymi dzisiaj słyszę plotkę o tym, że ma być wprowadzony stan wyjątkowy. Proszę państwa, nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów, nie ma takiego wniosku, nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie” – powiedział prezydent.

Jak mówi prezydent nie ma nawet wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce od Rady Ministrów. Prezydent nie jest nawet na etapie rozważań, czy stan wyjątkowy wprowadzić.

Nie ma w tej chwili wniosku ze strony Rady Ministrów o wprowadzenie w Polsce stanu wyjątkowego; nie jest to w ogóle na etapie rozważania w tym momencie – dodał przed godziną Andrzej Duda.

Stan wyjątkowy w Polsce?

ART. 230 KONSTYTUCJI RP mówi :

1. W razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa.

2. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

 

W praktyce wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce oznaczałoby przesunięcie terminu wyborów prezydenckich. Ponadto stan wyjątkowy pozwala na wprowadzenie szeregu ograniczeń. Wprowadzenie stanu wyjątkowego to częściowe lub całkowite zawieszenie praw obywatelskich.

 

Komentarze