Świat łyka TABLETKI jak cukierki! Jakie są skutki dla organizmu?

Polifarmacja, czyli przyjmowanie kilku leków każdego dnia, to zjawisko przybierające na sile. Coraz więcej ludzi dorosłych zmuszonych jest do przyjmowania medykamentów. Rośnie też liczba publikacji ukazujących szkodliwość polifarmacji na organizm ludzki.

 

 

W kolejnych latach polifarmacja, czyli przyjmowanie pięciu lub nawet więcej leków przez pacjenta będzie przybierać na sile. Spowodowane to będzie masowym starzeniem się społeczeństwa i wydłużaniem się średniej długości życia. Osoby starsze zazwyczaj przyjmują więcej leków, narażają się przez to na powikłania i hospitalizację, ponieważ ich wątroby nie są dość wydajne, by szybko usunąć leki z krwiobiegu.

 

WHO zaczęła dogłębnie badać sprawę i uznała polifarmację za poważny problem życia publicznego, który prowadzi do licznych hospitalizacji i zgonów, w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki polifarmacja doprowadzi do prawie 150 tys. przedwczesnych zgonów w ciągu następnej dekady. Nie ma także szkoleń, które uczą jak odstawić u pacjenta leki.

 

 

Historycznie rzecz biorąc, wytyczne dotyczące leczenia klinicznego nie zawierają żadnych zaleceń ani komentarzy na temat tego, jak i kiedy należy odstawić lek- mówi Emily Reeve, badaczka i farmaceutka z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie.

 

Specjaliści twierdzą wprost, że zmiana podejścia do bardziej rozsądnego przepisywania leków i ich stosowania, będzie bardzo trudna. Lekarze nie posiadają wiedzy jak zrobić to w sposób bezpieczny.

 

 

Źródło: Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze