Szykują się PODWYŻKI mandatów! Mowa nawet o dziesięciokrotnym wzroście.

podwyżki

To przykra wiadomość dla kierowców. Już niedługo wysokość mandatów za to wykroczenie ma wzrosnąć. Mowa o kierowcach, którzy wsiądą za kierownicę mimo zabrania im wcześniej prawa jazdy.

Mandaty za jazdę bez prawa jazdy, które zostało wcześniej odebrane, mają być dziesięciokrotnie wyższe niż obecnie.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że zgodnie z obecnym taryfikatorem, grzywna dla kierowcy, który zapomniał dokumentu prawa jazdy wynosi 50 zł. Czym innym jest jednak sytuacja, w której kierujący zapomniał prawa jazdy, a inna, gdy nie może okazać dokumentu, bo wcześniej prawo jazdy zostało zatrzymane. Tacy kierowcy są jednak niejednokrotnie traktowani tak samo jak ci zapominalscy i często otrzymują tylko mandat za brak dokumentu.

Resort infrastruktury chce rozszerzenia instytucji zawieszenia prawa jazdy. W tym celu miałby zostać zwiększony katalog przypadków – określonych w art. 104a ustawy o kierujących pojazdami – w których zatrzymanie dokumentu prawa jazdy będzie powodowało zawieszenie uprawnień. Takie rozwiązanie przewidziano w skierowanym do konsultacji projekcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który zmienia też ustawę o kierujących pojazdami.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jesz pączki ze sklepu?! Ich skład przeraża! W wielu z nich znajduje się…

 

„W skutek tego kierowca, który mimo zatrzymania mu prawa jazdy w okresie do cofnięcia mu uprawnień przez sąd ponownie wsiądzie za kółko, nie będzie odpowiadał za wykroczenie z art. 95 kodeksu wykroczeń, lecz z art. 94 k.w.” 

 

 

Według  „Dziennika Gazety Prawnej” w kodeksie jest to różnica tylko jednego artykułu, ale w portfelu już 450 zł. Zgodnie z taryfikatorem mandat za takie wykroczenie wynosi bowiem 500 zł

źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Komentarze