Ten czynnik może zmniejszyć ryzyko udaru u kobiet aż o 50%! Wystarczy…

udaru

Pewien czynnik w przypadku kobiet może zmniejszyć ryzyko udaru aż o 50%. O czym mowa? Chodzi o…

Każdego roku 795 tys. osób w Stanach Zjednoczonych ma udar. W naszym kraju liczba ta wynosi 60-70 tys. Niestety, udar wciąż jest jedną z częstszych przyczyn śmierci. Powszechnie uważa się, że czynnikami ryzyka wystąpienia udaru są: niezdrowa dieta, brak ruchu, otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Zespół badawczy z Karolinska Institutet w Sztokholmie (Szwecja) prowadził badania nad udarem. Doktor Susanna C. Larsson, która pracowała przy eksperymencie stwierdziła, że udało się prześledzić dokładny wpływ stylu życia na prawdopodobieństwo pojawienia się udaru mózgu.

Naukowcy przeanalizowali dietę i styl życia 31 696 kobiet po 60. roku życia, należących do stowarzyszenia Swedish Mammography Cohort. Każda z badanych wypełniła złożoną z 350 pytań ankietę na temat diety, ruchu fizycznego i codziennych zwyczajów. Żadna z nich nie chorowała na raka ani nie miała kłopotów z naczyniami krwionośnymi. Obserwowano je przez 10 lat.

udaru
Unsplash

Ustalono faktory zmniejszające ryzyko wystąpienia udaru:

  • zdrowa dieta (taka, gdzie co najmniej 50% spożywanych produktów to warzywa, owoce i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu)
  • rezygnacja z palenia tytoniu
  • umiarkowane spożycie alkoholu
  • regularny ruch fizyczny (co najmniej 40 minut dziennie spaceru lub jazdy na rowerze oraz raz w tygodniu 60 minut intensywnego wysiłku)
  • właściwy poziom BMI (poniżej 25)

Tylko u 589 kobiet zaobserwowano wszystkie powyższe zachowania, a u 1535 żadnego z nich. Pozostałe panie funkcjonowały z uwzględnieniem dwóch lub trzech pożądanych działań.

Po 10 latach okazało się, że w badanej grupie wystąpiły 1554 przypadki udarów. Wśród nich 1155 to udary typu niedokrwiennego, 246 typu krwotocznego, a 153 niesprecyzowanego. Okazało się, że kobiety żyjące według zdrowego trybu życia były mniej narażone na udar aż o 54% niż te, które prezentowały zły wzorzec codziennych zachowań.

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze