Twój pracodawca będzie wiedział czy się SZCZEPIŁEŚ! Czy to już inwigilacja?

Rząd rozpoczął pracę nad wprowadzeniem nowych przepisów, które umożliwią pracodawcy sprawdzenie wyszczepienia wśród pracowników. Projektem ustawy na dniach ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

 

Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy dyskutowali na Stałym Komitecie Rady Ministrów o projekcie przepisów, na podstawie których pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów – poinformował na antenie TVN24 Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Ministerstwo tłumaczy, że nowe uprawnienia mają pozwolić pracodawcy stworzyć bezpieczne miejsce pracy, dzięki wypytaniu czy pracownik przyjął wakcynę. Odpowiedź przecząca da możliwość przesunięcia go na inne stanowisko. Potwierdzeniem przyjęcia szczepionki, będzie okazanie certyfikatu covidowego, który dostępny jest w aplikacji mObywatel. Przedsiębiorca rekrutując na stanowisko pracy, zyska uprawnienia do sporządzenia ankiety, w której zapyta kandydata o szczepienie lub przechorowanie Covid-19.

 

Procedowane jest także wpisanie zapisu o bezpłatnym urlopie dla niezaszczepionych, zapis jest krytykowany przez specjalistów za niezgodność z konstytucją. Nie wiadomo jak długo będzie można przebywać na bezpłatnym urlopie i czy pracodawca będzie mógł skorzystać z możliwości zwolnienia po miesiącu bezpłatnego urlopu.

 

Źródło: Money.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze