TYLE Duda wydał w ciągu roku na wyjazdy zagraniczne! „Rozrzutność prezydenta”

Wydatki kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Ujawniono ile kosztowały jego zagraniczne podróże w 2019 roku.

Posłowie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych przyjrzeli się wydatkom Kancelarii Prezydenta za 2019 rok. Z ujawnionych dokumentów, wynika, że kancelaria Dudy wydaje znacznie więcej niż kiedy prezydent obejmował swój urząd po raz pierwszy w 2015 roku. Dudy bronią posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Duda co miesiąc inkasuje 20 tysięcy złotych brutto. To jednak niewielki wierzchołek wydatków KPRP. Zatrudnionych w kancelarii jest wiele osób. Sztab ludzi pobiera pensje. Tylko na funkcjonowanie kancelarii wydano w 2019 roku 196,6 mln złotych. To 6,2 mln złotych więcej niż w 2018 roku i aż 20 procent więcej niż w roku 2015. Same wyjazdy zagraniczne Dudy kosztowały w 2019 roku…

– Mówimy o budżecie Kancelarii Prezydenta wynoszącym bez mała 200 mln zł. Podczas gdy pięć lat temu ten budżet wynosił 168 mln zł. To jest wzrost o ponad 19 proc. To obraz gospodarowania pieniędzmi publicznymi przez prezydenta – powiedział Jarosław Urbaniak, wiceprzewodniczący komisji, członek Platformy Obywatelskiej. „To zwykła rozrzutność prezydenta” – mówi inny poseł opozycji.

Andrzeja Dudy bronią posłowie PiS. Według ich opinii wzrost wydatków argumentują oni większym budżetem państwa. Spoglądając na wydatki w 2019 roku większość pochłonęły „wydatki bieżące” (155 mln zł), z tego z tytułu wypłat – 40 mln zł, nagród – 2,5 mln zł, wyjazdów zagranicznych – 2 mln zł i krajowych – 306 tys. zł.

Komentarze