Uwaga! Biedronki azjatyckie znów ATAKUJĄ! Czy są GROŹNE?!

Biedronki azjatyckie znów pojawiły się w Polsce. Jednak zwykle ich obecność można było zaobserwować na jesieni. Teraz atakują już w czerwcu. Jak się przed nimi bronić? Czy są groźne dla człowieka?

Kolejny atak

Biedronki azjatyckie zwykle pojawiają się w oknach, we framugach i próbują się dostać do mieszkań. Szczególnie uciążliwe są w tym roku na Śląsku. Jak donosi tygodnik Wprost z powodu inwazji tych owadów zamknięto place zabaw w Katowicach. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach zamknął strefy wypoczynku. Teraz z owadami z Azji walczą strażacy. Trwa usuwanie intruzów.

Facebook/KZGM w Katowicach

Gryzące biedronki

Owady uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom, ale oprócz tego mogą być niebezpieczne. Ich ugryzienie może spowodować alergie. W miejscu ukąszenia zwykle pojawia się zaczerwienienie i swędzenie. Osoby, które mają alergie na jad owadów mogą też zdecydowanie silniej reagować na ugryzienie biedronek azjatyckich. Oprócz opuchlizny mogą wystąpić nagłe problemy z oddychaniem.

Jak je odróżnić?

Biedronki azjatyckie zdecydowanie różnią się od tych rodzimych. Mogą być czarne lub żółte. Doktor Sybilla Brzozowska-Mańkowska ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, mówi:

Nie są to biedronki tak przyjazne jak nasze. Zdecydowanie gryzą. Można łatwo odróżnić je po wyglądzie, bo są albo czarne, albo żółte.

Azjatyckie biedronki atakują, kiedy zostaną niechcąco przygniecione. Pomocne w usuwaniu owadów mogą być zabiegi chemiczne, które stosuje się na elewacji budynków. Warto też uszczelnić szpary okienne, albo je odkurzyć. Niestety biedronki bardzo szybko wracają do miejsc, z których zostały usunięte. Pomocne może być tez smarowanie framug kamforą lub mentolem.

Facebook/KZGM w Katowicach

Źródło: Wprost

Zdjęcia: Pexels, Facebook/KZGM w Katowicach

Komentarze